top of page

Uyku Düzeninin Vücudumuz için Önemi

Uyku vücut sistemlerini yavaşlatır ve rahatlatır. Düzenli uyku sizlere canlılık katarken, güne enerjiyle başlayıp verimliliğinizi arttırır ve aynı zamanda daha sosyal ve sağlıklı olmanıza katkıda bulunur.


Yapılan çalışmalar uykusuz kalan kişilerde metabolizmanın daha yavaş çalıştığını göstermiştir. Yiyeceklerin uykuya etkisi oldukça yüksektir. Akşam yemeğinden sonra tüketilen çikolata, kahve ve çay gibi ürünlerin yoğun olması kafein alımınızı artırır ve uykusuz kalmanıza neden olabilir.


2001 yılında yapılan bir çalışmada günde 5 saatten az uyuyanlarda, 8 saat uyuyan kişilere oranla hastalık riskinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Aynı şekilde 10 saatten fazla uyuyan kişilerde de bu risk artmaktadır.

Düzenli uyku hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur ve beyninizi dinlendirir. Uyku, beyninizin düzenli çalışması için en önemli etkendir. Uyku kalp ve sindirim sistemini koruduğu gibi odaklanmayı da kolaylaştırır. Kaç saat uyuduğunuzun yanı sıra, uykunun kaliteli ve düzenli oluşu da oldukça önemlidir. Her gece aynı saatte yatağa girmek vücudunuza uyku saatinin geldiği sinyallerini verir. Her gün aynı saatte uyanmak da bir süre sonra daha rahat uyanmanıza yardımcı olur. Düzenli uyku saatinizi yarım saatten fazla geciktirmemeye dikkat edin.


Manchester Üniversitesi’nin yaptığı önemli bir araştırmaya göre, vücudunun doğal uyku ihtiyacına cevap verildiğinde, uyku esnasında kolajen üretimi tetiklenerek artıyor ve ayrıca kas onarımı gerçekleşiyor. Kolajen, organların yapı taşı olan önemli bir protein çeşidi olduğu için, daha zinde bir görünüme kavuşmaya yardımcı oluyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page