top of page

Saçları Güçlendiren 5 Besin!

Mevsim değişiklikleri, şehir hayatı, kireçli sular, sürekli işlem gören saç telleri… Saçların kırılması, dökülmesi ve canlılığını kaybetmesi için birçok sebep var. Saçları dinlendirmek için bir süre işlem uygulamaya ara versek ve yağlarla bakım yapsak da çok olumlu sonuç alamıyoruz. Buradaki temel sebep aslında saç diplerini besleyememek. Saç kökleri dermis tabakasında bulunur ve papilla ile kan damarları arasında doğrudan bağ vardır. Dolayısıyla saç köklerinin sağlığı tükettiğimiz ürünlerdeki besin değerleriyle bağlantılıdır.


Mandalina: İçeriğindeki C vitamini deposuyla saçlarınıza canlılık verir. C vitamini, saçın büyümesi ve gelişmesi için gereklidir ve vücut organik olarak üretemediğinden, mandalina gibi C vitamini ile dolu yiyecekler tüketmek, saçınızı güçlendirmek için iyi bir yoldur.

Mantar: Mantar, D vitamininin sağlam bir kaynağıdır ve saçınızı güçlü ve parlak hale getirmeye yardımcı olabilir. Bir araştırmaya göre mantar yeni saç köklerinin oluşmasına yardımcı olabilir. Saçınızın kalınlığını artırabilir veya yaşlandıkça kaybettiğiniz saç miktarını azaltabilir.


Somon: Folikül uyarıcı D vitamini alımını arttırmanın bir başka yolu da süperstar omega-3 yağ asitleri ile yüklü olan somon balığını yemektir. Bir çalışmaya göre D vitamini, uyku halindeki saç köklerinin uyarılmasına yardımcı olabilir.


Brezilya Fındığı: Güçlü, sağlıklı saçlar için ihtiyaç duyulan besin maddesi selenyum, oksidatif hasardan korunmada ve saç foliküllerinin oluşumunda rol oynayan önemli bir elementtir. Saçınızın güçlü ve gür kalmasını sağlamak için Brezilya fındığı gibi selenyum bakımından zengin gıdalar tüketebilirsiniz.


Tatlı Patates: Yapılan araştırmalar A vitamininin saç folikül kök hücrelerini aktive ettiği göstermiştir. Aslında, saç köklerinin en uygun seviyede çalışmasını istiyorsanız, tatlı patates gibi retinoik asidin (A vitamininin bir bileşeni) yüksek miktarda bulunduğu ürünleri tüketebilirsiniz.

3 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글 3개


ASC Group
ASC Group
1월 12일

At ASC group, we specialize in providing comprehensive EPR Certificate services to help businesses achieve their sustainability goals. Whether it's initial certification or ongoing compliance assistance, we have the expertise to guide you through every step of the process


좋아요

sdcf

좋아요

Best online homework helper is available for all your needs around over 100 topics. If you are already looking for the web, then use a homework helper website to get solutions to the task questions.If there is something inevitable in any of the student’s life, it is the task of writing homework helper answers. Creating the best assignments is crucial to adding your grades. Besides, task doing also adds your research skills, focus, and cognitive skills.


좋아요
bottom of page