top of page

Sağlıklı Cilt için 3 Ana Kural

Vücuttaki genel sağlığının en önemli göstergelerinden biri sağlıklı ve güzel bir cilttir. Çevresel ve genetik faktörler cilt yapısının üzerinde de etkisini gösterir. Fakat bunun yanı sıra yaşam biçimi, beslenme düzeni, uyku düzeni, psikolojik durumlar, sigara ve alkol gibi madde tüketimleri de cildin görüntüsünde değişmelere yol açabilir. Kabul gören sağlıklı cilt parlak, nemli ve pürüzsüz bir görünüme sahiptir. Cilde yapılan bakım ne kadar doğruysa, parlaklığı ve sağlıklı görünümü o kadar uzun olur ve unutulmamalıdır ki düzenli ve sağlıklı bir yaşam tarzı, cildin yaşlanma süresini geciktirir ve oluşabilecek birçok cilt problemlerini engeller. Bu yazımızda sağlıklı bir cilt için uygulamanız gerek 3 ana kuraldan bahsedeceğiz.

Cildinizi arındırmadan asla uyumayın: Cilt tipinize uygun yüz temizleme jelleri ve tonikler, sağlıklı bir cilt için olmazsa olmazlardan... Cilt temizleme işlemi sadece makyajlı olduğunuz zamanlar için geçerli değil! Makyaj yapmadığınız günlerde de yatağa girmeden önce mutlaka yüzünüzü cilt tipinize uygun ürünlerle temizleyin. Yıkama demişken bunu da atlamayalım, uzmanlar cilt temizliği yaparken sıcak su yerine ılık ya da soğuk suyla yıkamayı öneriyor.


Cildinizi nemsiz bırakmayın: Soğuk veya rüzgarlı hava ciltte kuruluklara ve pul pul dökülmelere neden oluyor. Özellikle kış aylarında vücudunuz, yüzünüz ve ellerinizin, düşmekte olan hava sıcaklıklarına karşı savunmasız kalmaması için cilt tipinize uygun nemlendiriciler edinerek masaj uygulamaları yapmayı unutmayın. Zeytinyağı, avokado ve okaliptüs yağı gibi cildinizi besleyecek yağlarla cildinizi tazeleyin.


Antioksidanları unutmayın: Her şey kozmetikten sektöründen ibaret değil! Beslenme alışkanlıklarınız da cilt sağlığınız üzerinde oldukça etkili. Sağlıklı bir cilde kavuşmak için beyaz pirinç ve ekmek gibi yüksek nişasta içeren besinlerden ve şekerden uzak durmakta oldukça fayda var. Bu besinlerin yerine cildinize ışıltı katacak badem, avokado gibi Omega-3 bakımından zenginleşmiş yiyecekleri ve bitkisel protein içeren besinleri tüketin. Antioksidan barındıran ve cildinizi sağlığına kavuşturacak olan taze sebze ve meyveleri öğünlerinizden eksik etmeyin.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page