Saçları Güçlendiren Besinler

Mevsim değişiklikleri, şehir hayatı, kireçli sular, sürekli işlem gören saç telleri… Saçların kırılması, dökülmesi ve canlılığını kaybetmesi için birçok sebep var. Saçları dinlendirmek için bir süre işlem uygulamaya ara versek ve yağlarla bakım yapsak da, çok olumlu sonuç alamıyoruz. Buradaki temel sebep aslında saç diplerini besleyememek. Saç kökleri dermiş tabakasında bulunur ve papilla ile kan damarları arasında doğrudan bağ vardır. Dolayısıyla saç köklerinin sağlığı tükettiğimiz ürünlerdeki besin değerleriyle bağlantılıdır.


Bu yazımızda sizlere, saçları güçlendiren birkaç besini listeleyeceğiz.


Mandalina: İçeriğindeki C vitamini deposuyla saçlarınıza canlılık verir. C vitamini, saçın büyümesi ve gelişmesi için gereklidir ve vücut organik olarak üretemediğinden, mandalina gibi C vitamini ile dolu yiyecekler tüketmek, saçınızı güçlendirmek için iyi bir yoldur.


Mantar: Mantar, D vitamininin sağlam bir kaynağıdır ve saçınızı güçlü ve parlak hale getirmeye yardımcı olabilir. Bir araştırmaya göre mantar yeni saç köklerinin oluşmasına yardımcı olabilir. Saçınızın kalınlığını artırabilir veya yaşlandıkça kaybettiğiniz saç miktarını azaltabilir.