Cilt Elastikiyetini Artıran 10 Besin

Kolajen, vücut tarafından üretilen yapısal bir proteindir. Bu değerli protein ve elastin gibi diğer proteinler genç ciltlerde daha fazla bulunur. Bu nedenle de çocuk ve gençlerin cildi pürüzsüz ve parlaktır. Kolajen, cilde güç, pürüzsüzlük, esneklik ve elastikiyet kazandırmak için çalışır. Her ne kadar gençlerde daha fazla olsa da, aslında yaşadığımız süre boyunca vücudumuz kolajen üretir. Fakat yaşlandıkça bu üretim azalır ve bu sebeple ciltte kırışıklıklar ile sarkmalar meydana gelir. Bu yazımızda kolajen üretimini destekleyerek cilt elastikiyetinizi artıracak 10 besini sizlere sunuyoruz.


Koyu Yapraklı Sebzeler

Ispanak, lahana ve pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler C ve A vitamininden zengin besinlerdir. Bu besinler vücudu daha fazla kolajen üretmek için teşvik eder. Bu besinlerde, lutein adı verilen bir antioksidan bulunur.


Sarımsak

Araştırmalara göre, sarımsak gibi bol miktarda kükürt içermekte olan sebzeler eklemlerinizde ve cildinizde kolajen üretimini artırmaya katkı sağlar. Sarımsak hasarlı olan kolajen liflerini iyileştirmeye yardımcı olan taurin ve lipit asitleri içerir.


Yaban Mersini

Yaban mersini, kolajen liflerinin birbirine bağlılığını kolaylaştırır ve bu sayede vücudunuzun kolajen üretmesine yardımcı olur.


C Vitamini

Halk dilinde C vitamini olarak bilinen askorbik asit, elastin ve kolajen sentezinde oldukça önemli bir rol oynar. Cildi ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan C vitamini, aynı zamanda serbest radikallerin hasarını azaltır.

Fasulye

Fasulye hyaluronik asit denilen hayati bir anti-aging maddesini üretmesi için vücudunuzu teşvik eder. Hyaluronik asit, cildinizi dolduran suyu tutar ve bu sayede kırışıklıkları ve çizgileri daha az görünür hale getirir. Cildin nemini artırarak, cildi nemli ve pürüzsüz hale getirir. Cildin elastikiyetini ve kolajen sentezini a