top of page

Beslenme Düzeninize Dikkat Edin!

Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda çoğu kişinin aklına küçük ölçülü tabaklar gelmektedir. Aslında sağlıklı beslenme vücuda ihtiyacı olanı vermektir. Diyet ile sağlıklı beslenmeyi karıştırmamak önemlidir. Diyet, kilo vermeye ya da kilo almaya yönelik, kilo kontrolü için uygulanan bir düzendir. Bu düzenin ayarını kesinlikle bir profesyonele bırakmak gereklidir. Sağlıklı beslenmedeyse, vücudun iyiliği için tüketilmesi gereken ürünler tüketilir. Saç tellerinden ciltteki hücrelere kadar her şey, beslenmeyle bağlantılıdır.

Kötü beslenme, yetersiz beslenme ve dengesizlik, düşük su tüketimi, ultraviyole ışınları, serbest radikaller, bazı toksik maddeler ve mekanik faktörler cildin doğal yapısını bozar. Genetik yatkınlık, hormonal denge, bağışıklık sistemi fonksiyonu, alerjik reaksiyonlar ve stres cilt sağlığı için oldukça etkilidir. Tüm bu faktörlerden dolayı cilt zamanla deforme olur. Cildin yaşlanma süreci hızlanır. Yaşlandıkça, cildin gelişimi tersine dönecektir. Gelecekte cilt kendini koruma, duyusal ve iletken özelliklerini kaybedecektir ve bu nedenle de yeterince yağ ve su depolayamayacaktır. Dolayısıyla cildin elastikiyeti azalır ve incelir. Özellikle beslenme ile ilgili sorunları çözmek için vücutta içeriden ifade edilen tüm yönleri önemli ölçüde iyileştirebilir.


Saçların beslenme ve büyümesinde tüketilen gıdaların önemi, tüketilen vitamin oranları, sağlıklı beslenme, saça yararlı gıdaların tercih edilmesi; saça dışardan sürülen krem şampuan ya da bakımlardan daha fazla olabilmektedir. Saç dökülmesinde dökülme özellikle belirli bir hastalık sebebiyle yaşanmıyorsa gıda takviyesinin belirli bir oranda işe yaradığını söylemek mümkündür.

Saçların ihtiyacı olan ve düzenli tüketilmesi gereken besinlerin içerisinde; demir, biotin, çinko, selenyum, A-B-C-D-E vitaminleri, magnezyum, bakır vb. gibi gerekli temel minerallerin ve vitaminlerin olmalıdır. Çoğu zaman yoğun ve yüksek tempoda çalışan kişiler de düzensiz beslenme yaşandığı için bu besinleri yeteri kadar alamayabiliyorlar. Bu içerikte olan vitamin gruplarından da takviye alınabilir.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


bottom of page