Kolajen Tiplerinin Etkilerine Göre Ayrımı Nedir?

Kolajen almaya karar verenlerin aklındaki en büyük sorulardan biri “Hangi tip kolajen kullanmalıyım?” sorusudur. İnternette bu konu ile ilgili birçok ama bir o kadar da karışık bilgi bulunmaktadır.


Tip 1, Tip 2, Tip 3 diye devam eden yaklaşık olarak on beşin üzerinde kolajen tipi bulunmaktadır. En çok bilinen kolajen tipleri ise şu şekildedir:


Tip 1 Kolajen: Ana görevi vücut dokusunu bir arada tutmak olan kolajen tip 1, vücutta en çok bulunan kolajen tipidir. Vücut dokusunun parçalarını oluşturmakta olan eozinofilik liflerden oluşmaktadır. Bu tip kolajen, vücutta en çok tendon ve bağlarda bulunmaktadır. Kemikleri desteklemekte, cildi korumakta, elastikiyet sağlamakta, dokuları bir arada tutmakta ve yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Tip 1 kolajen, tendon, kas ve bağlarla birlikte kemik ve dişlerde de bulunmaktadır. Vücutta doğal yollarla var olan kolajen tip 1, yaşlandıkça azalmaya başlamaktadır. Bu sebeple takviye gıda olarak alınması tavsiye edilmektedir.

Tip 2 Kolajen: Kolajen tip 2, Tip 1‘den sonra vücutta en yüksek seviyede bulunan kolajendir. Kıkırdak matrisi tarafından üretilen tip 2 kolajen, eklem sağlığı ve kıkırdak doku oluşumu yönünden oldukça önemlidir. Kolajenin oluştuğu kıkırdak matrisi ise, kıkırdak içerisinde yer alan ve sıvı benzeri olan bir dokudur. Bu kolajen tipi eklem ağrıları ve daha ileri eklem hastalıklarında oldukça etkili olmaktadır. Tip 2 kolajenin vücutta azalım göstermesi, tip 1 kolajene oranla daha yavaş fark edilmekte ve yaşlanma süreci boyunca da daha normal olarak kabul edilmektedir.


Tip 3 Kolajen: Tip 3 kolajen organları ve cildi oluşturan hücre dışı matrisin ana bileşeninden oluşmaktadır. Kan dokusunu oluşturmaya yardımcı olmakta olan tip 3 kolajen aynı zamanda cildin esnekliğini ve sıkılığını korumasına da yardımcı olmaktadır. Kasları ve organları desteklemenin yanı sıra damarlara da elastikiyet özelliği vermektedir. Kırışıklıkları azaltmakta, esnekliği artırmakta, kemik matrisini desteklemekte, sindirim sistemini desteklemekte ve cilt nemlendirmesini artırabilmektedir. Zayıf tırnak yapılarını onarmakta ve ince telli saçları gürleştirmektedir. Özellikle kolajen takviyelerinin en sık kullanım amacı tırnak ve saçlara sağladığı faydalardır.


İnsan vücudunda en bol bulunan kolajen Tip 1 kolajendir. Tip 1 kolajen birçok tendon, bağ doku ve korneada bulunmaktadır. İnsan cildinin %75'inde ana bileşen olarak bulunmaktadır. Geriye kalan kısmını ise tip 3 kolajen oluşturmaktadır. Collagen Lift Paris™’in tüm kolajen takviyeleri Tip 1 kolajen içermektedir.

Özkanlar A.Ş. ekibi olarak Medikal-Esteik sektörünün ve değerli müşterilerimizin bizden bekjlentilerini çok iyi biliyoruz. Bu beklentilere cevap vermek için  sektörel deneyime sahip konusunun uzmanı kadrolmuz ile hizmetinizdeyiz.

İLETİŞİM

  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • YOUTUBE KANALI

Özkanlar Tıbbı Estetik Teknolojileri
Sanayi Ticaret Anonim Şirketi
Tahtakale Mah. Fırat 1 Cad.
4/1 Bahçe City’s Plaza B Blok / No:51
Ispartakule - Avcılar/İstanbul
(+90) 212 574 11 24

(+90) 533 261 05 70

Tasarım

2020 © Collagen Lift Paris™