Cilt Sorunlarının En Büyük Kaynağı: Güneş Işınları!

En son güncellendiği tarih: Mar 12

Kırışıklık, ince çizgiler ve pigmentasyon yaşlandıkça hepimizin problemi haline gelir. Peki hiç düşündünüz mu güneşi bol olan ülke insanları bu problemlerle neden daha sık karşılaşır?


Derideki gözle görülür değişikliklerin yüzde 90'ından sorumlu olan foto yaşlanma, yaşamınız boyunca maruz kaldığınız kümülatif güneş hasarının doğrudan bir sonucudur. Bugün belirli bir yaşa gelmemiş olsanız dahi, güneşin zararlı ışınlarına cildin maruz kalması sonucu gerçekleşen “erken yaşlanma” ülkemiz gibi güneşi bol Akdeniz ülkelerinin çoğunda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.


Cilt dıştan içe epidermis, dermis, hipodermis olmak üzere 3 katmanlı bir yapıya sahiptir. Dermis cilde genç görünümünü veren kolajen, elastin ve diğer lifleri içerirken güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalan asıl bölgedir. Cilt üzerinde etki gösteren güneş ışınları UVA ve UVB olarak bilinen iki dalga boyundan oluşmaktadır. Cilt UV ışınlarına maruz kaldığında hücre DNA sı zarar görmeye başlar ve dermisteki hücreler bu hasarı önlemek için epidermiste melanin üretimine geçerler. Biz bunu bronzlaşma olarak biliriz ancak aslında cildin kendini zararlı güneş ışınlarından koruma işlemidir.


UVB ışınları UVA ışınlarından daha kısa dalga boyuna sahiptir ve güneş yanıklarının ardında ki asıl sebeptir. UVA ışınları ise daha uzun dalga boyu ile foto-yaşlanma dediğimiz sürecin sorumlusudur. UVA ışınları dermişe kadar ulaşarak kolajen liflerine zarar verirler ve bu hasarda anomal elastin üretiminin artmasına neden olur. Bu alışılmadık mitarda miktarlarda elastin ise metalloproteinaz adı verilen enzimlerin üretilmesine neden olur. Metalloproteinaz, hasar görmüş kolajenin yıkımından sorumludur ve bu artış cildin esneklik, bütünlük ve sıkılığını olumsuz anlamda etkiler. Böylece günlük olarak UVA ışınlarına maruz kalan ciltte kırışıklıklara ve kalınlaşmaya sebebiyet verir.


Tüm bunların ışığında bilinçli güneşlenme yada güneş ışınlarına maruziyetin azaltılması en temel koruyucu yöntemlerden biridir. İçinde bulunduğumuz günlerde güneş koruyucuları ile bir çok iddia vardır. Bu ürünlerin kullanımı yada etkinlikleri uzmanların görüşlerine göre değişmekle birlikte bugün size Altın eğrelti otundan (Polypodium leucotomos) bahsedelim.


Altın eğrelti otu düzenli kullanımı ile yüksek anti-oksidan, anti-enflamatuar etkinlik göstermekle beraber yaşlanmaya ve erken yaşlanmaya sebebiyet veren güneş maruziyetinin oluşmuş ve oluşacak etkilerini azaltmakta oldukça iyi bir yardımcıdır.


Güneş ışınlarına maruz kalan cildin ürettiği serbest radikallerin hasarını azaltarak DNA yı korumaya yardımcı olan Altın eğrelti otu sadece bu özelliği ile bile oldukça iyi bir anti-aging seçenektir. Altın eğrelti otu endojen anti-oksidan sistemleri destekler ve reaktif oksijen türlerinin oluşumunu engellemeye destek olur, hücresel düzeyde etki eder. Böylece UV kaynaklı DNA mutasyonlarının azalmasını sağlar. Ayrıca altın eğrelti otu güneş maruziyeti sonrası oluşan “fotoürünlerin” sistemden uzaklaştırılmasını hızlandırır.

Altın Eğrelti otu, UV kaynaklı enflamatuar yanıtı azaltır, ekstraselüler matriks yapılanmasının değişimini inhibe ederek foro yaşlanma ve PUVA (psöriyazis tedavisinde kullanılan ilaç) kaynaklı fototoksititeye karşı bazı koruyucu etkiler gösterir.


Yüksek anti oksidan ve anti enflamatuar etkinliğine ek olarak hücre seviyesinde etki edip DNA nın korunmasına yardımcı olan Altın eğrelti otu Collagen Lift Paris serisinin yıldız ürünlerinden “Limunous”ta tercih edilmiştir. Sıvı formu ile vücut tarafından hızlıca ve yüksek oranda emilir. Doğru form ve doğru kombinasyonlarla oluşturulan formül ile vücudunuz Altın eğrelti otundan maksimum seviyede fayda sağlar. Siz ise sağlıklı bir yaşamın ve daha genç görünümün en önemli adımını atmış olursunuz.

Özkanlar A.Ş. ekibi olarak Medikal-Esteik sektörünün ve değerli müşterilerimizin bizden bekjlentilerini çok iyi biliyoruz. Bu beklentilere cevap vermek için  sektörel deneyime sahip konusunun uzmanı kadrolmuz ile hizmetinizdeyiz.

İLETİŞİM

  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • YOUTUBE KANALI

Özkanlar Tıbbı Estetik Teknolojileri
Sanayi Ticaret Anonim Şirketi
Tahtakale Mah. Fırat 1 Cad.
4/1 Bahçe City’s Plaza B Blok / No:51
Ispartakule - Avcılar/İstanbul
(+90) 212 574 11 24

(+90) 533 261 05 70

Tasarım

2020 © Collagen Lift Paris™