top of page

Cilt Kırışıklıkları Neden Olur?

Günümüzde birçok kişinin en büyük şikayeti olan cilt sorunu, cilt kırışıklıkları. Bu sorun için farklı markaların birçok varyasyonda ürünü var. Ancak cilt kırışıklıklarının asıl sebeplerini, yani cilt kırışıklığına neden olan olguları incelemek kullanıcılar için çok daha iyi bir seçenek olabilir. Bugün yazımızda cilt kırışıklıklarına sebep olan bazı alışkanlıklardan bahsedeceğiz. Keyifli okumalar.


*Makyajı temizlemeden uyumak.

Makyaj ciltte çok uzun süre kalmamalıdır. Özellikle yatmadan önce yüz mutlaka cilt tipine uygun ürünlerle derinlemesine temizlenmelidir. Ciltteki makyajı temizlemeden uyuduğunuz zaman cildinizdeki gözenekler tıkanır ve cildinizde oluşan sebum tıkalı gözeneklerden çıkamaz. Dolayısıyla cildinizin çabuk yaşlanmasına sebep olur.

*Kontrolsüz şeker tüketimi.

Şeker cildin en büyük düşmanları arasında olan bir maddedir. Cildin parlak ve sağlıklı bir yapıda olması için kandaki şeker miktarının sürekli kontrol altında tutulması gerekmektedir. Şeker tüketimi bağışıklık sistemini zayıflatmaya neden olurken, bakterilere karşı savaşan antikorların üretimini de baskılayabilmektedir. Zayıflayan bağışıklık sistemi ciltte lekeler ve kırışıklıklara yol açabilir. Şeker özellikle cilt üzerinde elastin ve kolajen liflere zarar vererek kırışıklara neden olmaktadır. Sağlıklı bir cilt için işlenmiş şekeri hayatımızdan tamamen çıkarmak gerekmektedir.


*Kötü ve dengesiz beslenme.

Sağlıksız ve kötü beslenme tüm vücudu olumsuz etkiler ve aynı zamanda cildin de hızlı yaşlanmasına neden olur. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı beslenmeniz cildiniz ve vücudunuz için en sağlıklı olanıdır. Yemeklerinizde lifli gıdaların ağırlıklı olmasına özen göstermeli ve şekeri/tuzu mutlaka azaltmalısınız. Dengeli beslenmenizin yanında mutlaka günde en az 8 bardak su içmelisiniz.


*Güneş kremi kullanmamak.

Güneşin yaydığı ışınlar, tüm yıl boyunca mevsim fark etmeksizin aynı derecede güçlü yansırlar. UVB ve UVA ışınlarına maruz kalan cilt, yaşlılık lekeleri ve kırışıklıklar gibi problemlerle karşılaşabilir. Bu sebeple kışın dahi yüzünüze ve ellerinize cilt tipinize uygun güneş koruyucu krem sürmelisiniz ya da içilebilir güneş koruyucuları kullanmalısınız.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page